Zmiana koncepcji dotyczącej parkingu przy placu Matejki w Zielonej Górze

Prace budowlane przy placu Matejki w Zielonej Górze miały w końcu ruszyć pełną parą. Tak też początkowo było, jednak nie trzeba było długo czekać na pierwsze utrudnienia. W momencie, gdy na placu budowy nowego parkingu pojawił się ciężki sprzęt, odkryto wiele ważnych archeologicznych odkryć. M.in. z tego powodu miasto musi zmienić nieco koncepcję na zagospodarowanie tych terenów, przez co obecnie prace związane z realizacją inwestycji są wstrzymane.

Wstrzymano prace przy budowie parkingu na placu Matejki w Zielonej Górze

Zielonogórzanie muszą uzbroić się w jeszcze trochę cierpliwości. Inwestycja, dzięki której miało powstać więcej miejsc parkingowych w mieście, na ten moment została wstrzymana. Wszystko za sprawą odkryć archeologicznych, których dokonano na terenach powstającego parkingu. Znaleziono tam liczne groby zbiorowe, a także pozostałości po murze, który najprawdopodobniej pochodzi z XV. wieku i okalał cmentarz.

W związku z odkryciami archeologicznymi na terenie placu budowy nowego parkingu, miasto musiało wstrzymać prowadzone prace budowlane. Z powodu całej tej sytuacji, na ten moment będzie trzeba uzyskać nową zgodę i akceptację nowego projektu, który musi powstać zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Prace związane z budową parkingu najprawdopodobniej ruszą za kilka miesięcy

Potrzeba przygotowania nowego projektu, który będzie zgodny z zaleceniami konserwatora zabytków wiąże się z tym, że przestój nad realizacją inwestycji będzie wynosił co najmniej kilka miesięcy. Z tego względu przetarg na wykonanie inwestycji również odbędzie się w późniejszym terminie.

Mówi się, że w związku z tą sytuacją, w ramach projektu budowy parkingu na placu Matejki w Zielonej Górze pojawi się zdecydowanie więcej zieleni. Automatycznie oznacza to, że parking nie pomieści samochodów w liczbie 90-ciu, jak to pierwotnie planowano. Będzie to na pewno mniejsza liczba. Nowy projekt powinien za to zawierać koncepcję dwupoziomowego zagospodarowania terenu. Na jednym poziomie ma być część związana z parkingiem, z kolei na drugim poziomie ma znajdować się część rekreacyjna.