Wzmożone kontrole policji w Zielonej Górze: akcja "Pieszy bezpieczny na przejściu"

Wszyscy kierowcy powinni pamiętać, że pieszy na przejściu dla pieszych nigdy nie powinien być dla nich niespodzianką. Taki stan rzeczy powinien być dla nich priorytetem. Właśnie z tym przesłaniem dzisiaj policjanci ruchu drogowego z Zielonej Góry przystępują do działań pod hasłem „Pieszy bezpieczny na przejściu”. W ramach tej akcji, funkcjonariusze szczególnie skupią swoje działania na obserwacji i ewaluacji zachowań kierowców w stosunku do pieszych.

Jak tłumaczą funkcjonariusze, w centrum miasta oraz na najważniejszych ulicach, gdzie znajdują się specjalnie wyznaczone przejścia dla pieszych, zdecydowanie wzrośnie liczba patrolów policyjnych. Ich głównym zadaniem będzie pilnowanie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Niestety, nie wszyscy kierowcy respektują prawa pieszych do pierwszeństwa na przejściu. Policjanci z Zielonej Góry, aby przeciwdziałać takim sytuacjom i zapobiec wypadkom z udziałem pieszych, organizują różnorodne akcje informacyjne i profilaktyczne. W ramach dzisiejszych działań „Pieszy bezpieczny na przejściu”, policja zintensyfikuje patrole na ulicach miasta i będzie szczegółowo sprawdzać, czy kierowcy mechanicznych pojazdów przestrzegają przepisów wobec pieszych.

Podczas tych działań, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na takie wykroczenia jak przekraczanie dozwolonej prędkości, zwłaszcza przed przejściami dla pieszych oraz na samych przejściach, wyprzedzanie na przejściach, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym oraz inne wykroczenia skierowane przeciwko najbardziej narażonym uczestnikom ruchu drogowego. Niestety, wciąż zdarzają się sytuacje, gdy piesi zostają potrąceni na miejscu, gdzie powinni czuć się najbezpieczniej – na przejściu dla pieszych. Najwięcej takich zdarzeń ma miejsce na drogach dwujezdniowych. Sytuacja staje się niebezpieczna, gdy jeden z kierowców postanawia zatrzymać się, aby przepuścić pieszego, a kierujący jadący drugim pasem nie reaguje na czas lub po prostu nie dostrzega pieszego opuszczającego jezdnię.