Wakacyjne bezpieczeństwo – nieustanne działania lubuskich policjantów i ratowników WOPR

Pomimo że wakacje dobiegły już połowy, nadal wiele osób, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych, korzysta z uroków letniego odpoczynku na terenie całego regionu lubuskiego. Niezmiennie czujne oko na bezpieczeństwo wypoczywających rzucane jest przez miejscowych policjantów oraz ratowników WOPR, którzy nieustannie dbają o to, aby żadne nieszczęście nie przydarzyło się nikomu. Niestety, stanowią oni częsty element interwencji związanych ze zjawiskami, gdzie konsumpcja alkoholu i brak odpowiedzialności są głównymi przyczynami zdarzeń. Funkcjonariusze bez przerwy apelują o rozwagę podczas aktywności nad wodą.

Drugie półrocze wakacji to okres, kiedy wielu z nas szuka odprężenia nad malowniczymi jeziorami i rzekami Lubuskiego. Ratownicy WOPR ze Świebodzina zostali wezwani do interwencji aż 57 razy.

Oskar Kowalczyk, ratownik WOPR Świebodzin, podkreśla: „Najczęstszymi przyczynami interwencji są przewrócenia łodzi czy zaginięcia na tafli wody. Niestety często wpływ na bezpieczeństwo mają tutaj alkohol i brak odpowiedzialności ze strony ludzi”. Dodaje także: „Często zauważamy, że osoby przebywające na jednostkach pływających nie mają na sobie kamizelek ratunkowych lub w ogóle ich nie posiadają. Są one też często pod wpływem alkoholu. Apelujemy do wszystkich o trzeźwość podczas aktywności nad wodą. Nie spożywajmy alkoholu na łodziach i innych jednostkach pływających. Zawsze miejmy przy sobie kamizelki ratunkowe, aby ten czas spędzony nad wodą był bezpieczny dla wszystkich i każdy mógł wrócić cało i zdrowo do domu”.