Ostrzeżenie o gwałtownych opadach i potencjalnych podtopieniach w całym regionie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę, 5 sierpnia, pierwszostopniowe ostrzeżenie dotyczące gwałtownych deszczów, które mają potencjalnie nawiedzić cały nasz region. Możliwe są również lokalne burze oraz zalewania. Niekorzystne warunki atmosferyczne, związane z intensywnymi opadami, przewiduje się aż do poniedziałku, 7 sierpnia.

Aktualizacja godzinie 13.14: Po przekroczeniu dwunastej po południu IMGW postanowiło wydać kolejne ostrzeżenie, tym razem hydrologiczne. Dotyczy ono ryzyka przekroczenia stanów ostrzegawczych poziomów wody. Ostrzeżenie to obowiązuje od godziny 12.10 dnia 6 sierpnia 2023 roku i ma trwać aż do godziny 12.00 dnia następnego, 8 sierpnia 2023 roku.

Ostrzeżenie obejmuje obszar zlewni Widawy i Baryczy, a także zlewni Odry od Ścinawy do Głogowa (województwa dolnośląskie, lubuskie, opolskie i wielkopolskie). Obecne i prognozowane opady mogą spowodować wzrost poziomów wody do strefy wysokiej wody i przekroczenie stanów ostrzegawczych. Szczególnym zagrożeniem są miejscowości Odolanów – na rzekach Barycz i Kuroch – oraz Polska Woda, gdzie nie wyklucza się możliwości przekroczenia stanu alarmowego. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska wynosi aż 90 procent.