Portret pasjonatki twórczości L.M. Montgomery z Gorzowa

Katarzyna Piskorz, entuzjastka literatury L.M. Montgomery, podkreśla, że książki tej autorki mają bezcenną wartość, ponieważ w nich dziewczęta mogą odnaleźć bohaterkę do naśladowania – Anię, którą charakteryzuje żywa wyobraźnia i pragnienie zdobywania wiedzy. Pani Katarzyna jest dumna posiadaczką imponującej kolekcji, liczącej około trzystu tytułów, dzieł Lucy Maud Montgomery.

Od dzieciństwa Katarzyna Piskorz jest zagorzałą fanką twórczości kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Jej fascynacja rozpoczęła się jeszcze w czasach szkolnych, kiedy jako uczennica trzeciej klasy po raz pierwszy miała styczność z lekturą „Ania z Zielonego Wzgórza”. To spotkanie na zawsze odmieniło jej życie. Jak sama przyznaje, to miłość na całe życie.

Jej kolekcja skupia w swoim składzie około trzystu książek, obejmując nie tylko książki napisane przez Montgomery, ale także publikacje o pisarki oraz powieści z nią związane. Książkowe zbiory Pani Katarzyny są naprawdę imponujące – zawierają wszystkie tłumaczenia „Ani z Zielonego Wzgórza” wydane na terenie Polski. Nie brakuje tutaj również wydań w innych językach – angielskim, francuskim i włoskim. Co więcej, ma nawet „Anię z Zielonego Wzgórza” przetłumaczoną na język kaszubski.

Piskorz zwraca uwagę, że polska premiera „Ani z Zielonego Wzgórza” miała miejsce niespełna dwa lata po oryginalnym wydaniu w Kanadzie i była to wersja przetłumaczona ze szwedzkiego. Z cennych egzemplarzy kolekcjonowanych przez panią Katarzynę szczególną wartość ma dla niej „Ania z Avonley” – to pierwsza polska edycja tej książki, datowana na rok 1924.