Szeregi Zielonogórskiej Policji powiększyły się o nowych czworonożnych stróżów prawa

Zespół Przewodników Psów Służbowych działający pod egidą Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, powitał w swoich szeregach trzech nowych psich funkcjonariuszy. Ich imiona to Ori, Fosti i Izim. Dwa z nich, Ori i Fosti, wraz z odpowiednimi przewodnikami rozpoczynają właśnie szkolenie na terenie ośrodka w Sułkowicach. Tymczasem Izim, pod czujnym okiem doświadczonego przewodnika, zdobywa umiejętności w formie szkolenia eksternistycznego.

Owczarek holenderski o imieniu Izim będzie pełnił rolę psa patrolowo-tropiącego. Imię to otrzymał od swojego przewodnika, mimo że oficjalnie, czyli służbowo, jest znany jako Sajgon. Izim jest szkolony przez doświadczonego aspiranta sztabowego Kamila Wróblewskiego. Treningi odbywają się w systemie eksternistycznym, co oznacza, że przewodnik samodzielnie trenuje psa, a raz na miesiąc obaj udają się do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam Izim musi przejść zaliczenia bloków szkoleniowych, podczas których prezentuje swoje nowo nabyte zdolności i umiejętności.

W minionym tygodniu do psiego oddziału zielonogórskiej policji dołączyły również Ori i Fosti. W ostatni wtorek (10.10) wraz ze swoimi przewodnikami: aspirantem Janem Maławskim oraz starszą posterunkową Jagodą Migdał, rozpoczęły swój trening w Sułkowicach. Te dwa psy także posiadają swoje oficjalne, czyli służbowe, imiona. Ori jest służbowo znanym jako Sak, natomiast Fosti nosi służbowe imię Spryt. Wszystkie psy przyjęte do służby w roku 2023 noszą imiona zaczynające się na literę „S”. Jest to długoletnia tradycja Policji, wedle której każdego roku wszystkim nowym psom nadawane są imiona zaczynające się na tę samą literę.