Sezon grzybowy 2023: Wielkie łowy na grzyby rozpoczęte już w maju

Choć zazwyczaj przygoda z grzybobraniem kojarzy się przede wszystkim z chłodniejszą porą roku, czyli jesienią, to jednak pierwsze okazy można już zauważyć w maju. Wszystko zależy od sprzyjających warunków atmosferycznych, które umożliwiają rozrost takich gatunków jak pieprznik jadalny czy kurek.

Wiadomości o rozpoczęciu sezonu grzybowego na rok 2023, datowane na maj, potwierdziły się, kiedy internet napełnił się zdjęciami pokaźnych zbiorów dokonanych przez mieszkańców Lubuskiego. W grupach dyskusyjnych poświęconych tematyce grzybowej pojawiły się fotografie pierwszych znalezisk, wśród których dominowały kozaki i koźlarze. Z upływem czasu, a konkretnie na początku lipca, intensywne opady deszczu w województwie lubuskim przyniosły radość miłośnikom grzybów. Obfitość opadów stworzyła idealne warunki do wzrostu grzybów, co zaowocowało znalezieniem coraz to piękniejszych okazów w lasach regionu.

Wędrówki po lesie w poszukiwaniu grzybów dla niektórych mogą być wyjątkowym rodzinnym doświadczeniem. Dla innych zapalonych miłośników grzybobrania, mają one równie ekscytujący charakter. Niemniej jednak, zabawa ta może szybko przerodzić się w smutek, jeśli zostaniemy ukarani mandatem za niewłaściwe zachowanie podczas grzybobrania. Na pytanie: „Kiedy można otrzymać mandat podczas grzybobrania?”, odpowiadać mogą m.in. złe parkowanie czy wjazd do lasu pojazdami silnikowymi. Kara pieniężna za tego typu wykroczenia może wynosić od 20 do 500 złotych. Jeżeli do tego zostaniemy przyłapani na zaśmiecaniu lasu, grozi nam nawet kara do 1000 złotych.