Odzew historii: Zielonogórskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W mieście Zielona Góra, uroczystość upamiętniająca postacie zasłużone dla Powstania Warszawskiego odbyła się w pobliżu obelisku stojącego ku czci Żołnierzy Armii Krajowej oraz Szarych Szeregów. Miejsce to znajduje się na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej. Znamienne było to, że dokładnie o godzinie 17:00, przez pełną minutę rozbrzmiewały syreny alarmowe.

Podobne akty pamięci, w postaci jednominutowego włączenia syren alarmowych o godzinie 17:00, odezwały się w innych miastach Lubuskiego – Zielona Góra była jednym z nich.

Wiceprezydent Zielonej Góry, Dariusz Lesicki, podkreślał znaczenie takich gestów dla naszego poczucia patriotyzmu. Uważał on, że ta minuta refleksji będzie kolejnym krokiem na drodze do wzmocnienia naszego narodowego ducha. Również zadowolenie z faktu, iż młodzi ludzie są świadomi wydarzeń sprzed 79 lat, nie ukrywał.

Powstanie Warszawskie to ważny moment w historii Polski. Rozpoczęło się ono 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, a trwało aż 63 dni aż do swojego dramatycznego końca 2 października 1944 roku. Historycy szacują, że straty wyniosły około 16 tysięcy żołnierzy i aż do 200 tysięcy cywilów.