Dingo i jego przewodniczka wstępują do zielonogórskiej jednostki Policji

Kilka dni temu, Dingo, owczarek belgijski, powrócił ze szkolenia. Wraz z nim wróciła też starsza posterunkowa Jagoda Migdał, która pełni rolę jego przewodniczki. Oboje stali się najnowszymi członkami Zespołu Przewodników Psów Służbowych działającego przy Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Dingo to nieoficjalne imię psa, nadane mu przez Jagodę Migdał. Oficjalnie w służbie znany jest jako Skar. Przewodnicy mają obyczaj nadawania swoim psom indywidualnych imion, które według nich lepiej oddają charakter ich czworonożnych partnerów. Ciekawostką jest fakt, że starsza posterunkowa Jagoda Migdał jest pierwszą kobietą-przewodniczką w historii zielonogórskiej komendy. Jak sama przyznaje, pragnienie zostania przewodnikiem psa służbowego było główną motywacją, która skłoniła ją do wstąpienia do Policji.

Aktualnie w zielonogórskim Zespole Przewodników Psów Służbowych służy 7 przewodników, natomiast liczebność psów wynosi dokładnie dwa razy tyle – 14. Psy te pełnią różne role: 9 z nich to psy patrolowo-tropiące, 2 są wyspecjalizowane w wyszukiwaniu zapachu materiałów pirotechnicznych, kolejne 2 w wykrywaniu zapachu środków odurzających, a ostatni pies – po raz pierwszy w tej jednostce – jest specjalistą od wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok.