Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu: Policja Zielonej Góry kontroluje autokary szkolne

Wraz z nadejściem wiosny, szkoły intensyfikują organizację różnych wycieczek i wyjazdów edukacyjnych. W tym okresie, policjanci z Zielonej Góry stają przed szczególnym zadaniem – przeprowadzenia kontroli wszystkich autobusów, które mają przewozić dzieci do miejsc wypoczynku i rozrywki. Chcemy zapewnić, że młodzi ludzie mogą cieszyć się przygotowanymi dla nich atrakcjami bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Zapewniamy naszą całoroczną gotowość do pomocy!

Przez cały rok funkcjonariusze z Zielonej Góry sprawdzają stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież na szkolne wyprawy czy tak zwane „zielone szkoły”. Przed każdym zorganizowanym wyjazdem, pojazd jest dokładnie sprawdzany przez policję. Podczas jednej z ostatnich kontroli, nie tylko zadano sobie trudu, by zadbać o bezpieczeństwo pasażerów, ale również umilono im czas oczekiwania na odjazd, zapraszając do radiowozu. Dzieci były bardzo zadowolone z tej dodatkowej atrakcji oraz możliwości porozmawiania na temat zasad bezpiecznej podróży.

Od wielu lat, organizatorzy wycieczek i rodzice zwracają się do nas z prośbą o kontrolę autobusów. Świadomi tego są również przewoźnicy, którzy przygotowują autokary do wyjazdów. Przez cały rok funkcjonariusze z Zielonej Góry sprawdzają autokary oraz busy przewożące grupy osób – nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych. Najwięcej takich zgłoszeń pojawia się podczas wakacji i ferii zimowych.

Prośbę o kontrolę autobusu można zgłosić telefonicznie, najpóźniej na dzień przed planowanym wyjazdem. Kontrola przeprowadzana przez policję jest szczegółowa i obejmuje zarówno stan techniczny pojazdu, odpowiednie oznakowanie, jak i stan trzeźwości oraz uprawnienia kierowcy. W sytuacji stwierdzenia niewłaściwego stanu technicznego, autobus nie zostaje dopuszczony do ruchu. Kontrole te mają również na celu zmotywowanie przewoźników do dbania o stan techniczny swojej floty, mając na uwadze fakt, że przed wyjazdem pojazdy będą dokładnie sprawdzane przez policję.