Akcja "Pieszy bezpieczny na przejściu" prowadzona przez zielonogórską policję drogówki

W dniu dzisiejszym (16.01) policjanci z działu ruchu drogowego w Zielonej Górze przeprowadzają akcję pod nazwą „Pieszy bezpieczny na przejściu”. Celem tych działań jest skoncentrowanie uwagi na zachowaniu kierowców względem pieszych, a także sprawdzanie, czy piesi przestrzegają przepisów ruchu drogowego. W mieście, na głównych arteriach komunikacyjnych i obszarach w pobliżu skrzyżowań, gdzie najczęściej dochodzi do incydentów z udziałem pieszych, widać więcej patroli policyjnych, które dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze skupiają się na wykroczeniach takich jak przekraczanie dopuszczalnej prędkości, zwłaszcza przy przejściach dla pieszych, nieprawidłowe wyprzedzanie na tychże przejściach, nieustępowanie pierwszeństwa przechodzącym oraz na innych wykroczeniach wobec tej grupy uczestników ruchu. Jednak równocześnie kontrolują również przestrzeganie przepisów przez pieszych, jak np. przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych czy na czerwonym świetle.

Uważnie obserwują również sytuacje związane z parkowaniem na chodnikach i w strefach zamieszkania. Istotnym punktem jest to, że otrzymują wiele zgłoszeń od mieszkańców dotyczących kierowców blokujących przejazdy i wyjazdy, co zdecydowanie utrudnia, a czasami nawet uniemożliwia poruszanie się pieszym i ogranicza widoczność. Najwięcej takich informacji przekazywanych jest do Policji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie użytkownicy internetu wskazują miejsca łamania przepisów przez kierujących.