Zielonogórska policja drogowa intensyfikuje działania przeciwko przekroczeniu prędkości

W miniony piątek, 17 maja, funkcjonariusze zielonogórskiej drogówki zorganizowali operację prewencyjną pod nazwą „Prędkość”. W trakcie całodziennych działań skontrolowali 130 pojazdów i stwierdzili aż 105 przypadków naruszenia przepisów ruchu drogowego. Spośród nich przeważająca większość, bo aż 79, to przekroczenia dozwolonej prędkości. Zatrzymali również jednego kierowcę, którego samochód posiadał numer rejestracyjny z innego pojazdu.

Od wielu lat służby mundurowe nieustannie przypominają, że najczęstszą przyczyną wypadków na drogach jest nadmierna prędkość. Badania i analizy zdarzeń drogowych pokazują, że stanowi ona przyczynę od 20% do 25% wszystkich wypadków. Co więcej, ponad 20% ofiar śmiertelnych pochodzi z wypadków spowodowanych nieodpowiednią prędkością do warunków panujących na drodze. Pomimo wprowadzenia surowszych kar i obostrzeń prawnych oraz ryzyka utraty uprawnień do kierowania pojazdem, wielu kierowców nadal nie przestrzega przepisów dotyczących prędkości.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego regularnie przez cały rok organizują prewencyjne akcje mające na celu wykrywanie i zwalczanie przekroczeń prędkości. Najnowsza taka operacja miała miejsce w miniony piątek, 17 maja. W ciągu całego dnia w różnych miejscach powiatu zielonogórskiego kontrolowano prędkość pojazdów. Poza przekroczeniem prędkości, zatrzymano 2 kierowców pod wpływem alkoholu oraz 1 prawo jazdy. Dodatkowo w miejscowości Wilkanowo został zatrzymany kierujący Oplem Astra, jadący z prędkością 83 km/h tam, gdzie dozwolone jest 50 km/h. Okazało się również, że pojazd nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC i ma tablice rejestracyjne od innego samochodu. Jest to przestępstwo karane zgodnie z art.306c kk, za które grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.