Zielona Góra: Inwestycje w infrastrukturę drogową – Zachodnia Obwodnica na horyzoncie

Rosnące oczekiwania mieszkańców Zielonej Góry co do poprawy infrastruktury drogowej zostaną niebawem zaspokojone. Władze miejskie zapowiadają, że jeszcze w bieżącym roku przeprowadzą procedurę przetargową na realizację projektu budowy Zachodniej Obwodnicy. Planowany odcinek nowej arterii komunikacyjnej, mający na celu odciążenie ruchu w centrum miasta, będzie liczył ponad osiem kilometrów długości.

Informację o zielonogórskim projekcie obwodnicy, który zyskał status uprawnionego do finansowania w ramach niekonkurencyjnej ścieżki wyboru, z radością przyjął prezydent Janusz Kubicki. Wiadomość nadeszła we wtorek, za pośrednictwem wiadomości od Centrum Unijnych Projektów Transportowych z siedzibą w Warszawie. List przekazywał informacje o przewidywanym wsparciu finansowym ze strony Unii Europejskiej, które ma wynieść aż 178 milionów złotych. Taka wiadomość nie mogła być inaczej odbierana niż jako powód do wielkiej radości – jak mówił włodarz miasta.

Wśród mieszkańców Zielonej Góry wiadomość o planowanej inwestycji wywołała duże zainteresowanie. Zaczęto pytać o przebieg nowej trasy i szczegółowe plany budowy. Na te pytania odpowiedź udzielił Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w Urzędzie Miasta Zielona Góra. Wyjaśnił, że Zakładana trasa Zachodniej Obwodnicy rozpocznie się od Trasy Północnej i skieruje do drogi wojewódzkiej numer 279 w okolicach miejscowości Wysokie (gmina Czerwieńsk). Całość planowanego odcinka będzie miała długość około 8,4 kilometra i zostanie wyposażona w ścieżkę rowerową.