Pamięć o pierwszym burmistrzu Zielonej Góry

W czerwcu, pionierzy Zielonej Góry świętują wyjątkowy czas, bowiem właśnie w tym okresie latem wielu z nich przybyło do miasta. Szczególny dzień to 6 czerwca, kiedy to w roku 1945 Tomasz Sobkowiak objął stanowisko pierwszego burmistrza Winnego Grodzie. Z tej okazji, mając na uwadze 78. rocznicę przyłączenia miasta do Polski, uroczystości odbyły się w pobliżu ratusza.

Tradycyjnie nie zabrakło kwiatów pod tablicą pamiątkową na ratuszu, a także zgromadzenia mieszkańców uczestniczących w uroczystościach. W trakcie spotkania przypomniano sylwetkę Tadeusza Sobkowiaka, który przed II wojną światową sprawował funkcję wiceprezydenta Leszna. W latach 1942-1945 przebywał on w więzieniu w Oświęcimiu.

Po zakończeniu wojny, Polski Związek Zachodni skierował Sobkowiaka do Zielonej Góry, gdzie objął on stanowisko pierwszego polskiego burmistrza. Sześć miesięcy później został również przewodniczącym rady miejskiej. Jego żona prowadziła sklep po niemieckiej rodzinie, co budziło niezadowolenie władz tamtych czasów. W rezultacie, Urząd Bezpieczeństwa wywierał naciski, aby T. Sobkowiak zrezygnował ze stanowiska.

Według relacji pionierów, został on usunięty przez ówczesne komunistyczne władze, ponieważ nie zgadzał się na bycie marionetką polityczną i miał własne zdanie na różne tematy. Jego postawa pozostała jednak wytatuowana w pamięci mieszkańców Zielonej Góry, którzy wspominają go z szacunkiem i uznaniem.