Zmiany wizualne nadchodzą dla szarego muru otaczającego Areszt Śledczy w Zielonej Górze, a wszystko to za sprawą konkursu na mural upamiętniający dwa ważne wydarzenia w historii miasta. Łukasz Chwałek został ogłoszony zwycięzcą konkursu, a jego zadaniem będzie przekształcenie 600 metrów kwadratowych powierzchni muru. Wszystko to ma miejsce z okazji 800-lecia istnienia Zielonej Góry oraz 700-lecia uzyskania przez nią praw miejskich.
W ramach tych obchodów już wcześniej powstał mural przedstawiający Urszulę Dudziak – znakomitą wokalistkę jazzową i honorową obywatelkę miasta. Do września powstanie również drugi mural dedykowany innemu słynnemu artyście – Maryli Rodowicz, która jest urodzoną zielonogórzanką i również posiada tytuł honorowej obywatelki miasta. Ostatnim z planowanych murali będzie ten, który znajdzie się na murze aresztu śledczego.
Prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki, wspominał o rozmowie z dyrektor aresztu, w wyniku której zdecydowano się na stworzenie muralu zamiast reklam czy nieestetycznych bazgrołów. Mural ten ma być częścią obchodów jubileuszowych miasta. Dyrektor Aresztu Śledczego, major Magdalena Wawrzyk, podkreśliła, że choć placówka jest oddzielona od miasta wysokim murem, to jednak pracownicy aresztu czują się związani z lokalną społecznością i chcą uczestniczyć w tej ważnej dla Zielonej Góry uroczystości.
Organizacja konkursu na mural została powierzona Biuru Wystaw Artystycznych. Zadanie nie było łatwe ze względu na dużą powierzchnię do zagospodarowania oraz konieczność uwzględnienia tematu podwójnego jubileuszu miasta i specyfiki otoczenia aresztu śledczego. Mimo tych trudności udało się wyłonić godnego zwycięzcę, który wkrótce przekształci wygląd muru otaczającego placówkę.