Zielonogórscy przewodnicy psów służbowych z nowym członkiem – suczką wyszkoloną do szukania ludzkich zwłok

Zielonogórska ekipa przewodników psów służbowych nabrała nowego, wyjątkowego członka. Chodzi o pierwszego na terenie województwa psa specjalizującego się w poszukiwaniu ludzkich zwłok. Suza – suczka rasy Pointer, należącej do kategorii wyżłów, powróciła niedawno ze szkolenia, które przeszła u boku swojego przewodnika – aspiranta Jana Maławskiego.

W policji pracuje wiele różnorakich psów. Najliczniejsza jest grupa psów patrolowo-tropiących, ale są też te wyszkolone do detekcji zapachu materiałów wybuchowych czy narkotyków. Teraz także i psy mające na celu odnajdywanie zapachu ludzkich zwłok zasiliły zielonogórski Zespół Przewodników Psów Służbowych. W skład tej grupy wchodzi 14 psów służbowych oraz ich siedmiu przewodników, wśród których po raz pierwszy znajduje się pies o takiej specjalizacji.

Suczka o imieniu Suza, oficjalnie nosząca imię służbowe „Sosna”, reprezentuje rasę nietypową dla polskiej policji. Pointer, jako przedstawiciel wyżłów – psów myśliwskich, wyróżnia się jednak doskonałym węchem i umiejętnościami pracy zaczepnej ze swoim opiekunem, co sprawia, że szkolenie go do wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok było trafnym wyborem.

Grupa psów służbowych oraz ich przewodników specjalizujących się w wyszukiwaniu zapachu ludzkich zwłok ma swoje unikatowe motto: „Aby przeszli na drugą stronę”. Ten napis widnieje na naszywkach umieszczonych na mundurach policjantów oraz szelkach psów. Symbolika tego hasła nawiązuje do postaci mitycznego Charona, który przewoził dusze zmarłych na „drugą stronę”. Jest to cel pracy tych wyjątkowych psów – pomóc w zamknięciu spraw i dostarczyć odpowiedzi rodzinom oraz śledczym na pytanie, co stało się z poszukiwaną osobą.