Zwiększone spożycie owoców i warzyw: Odświeżony plan żywieniowy dla pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Wskaźniki dietetyczne zalecają spożywanie posiłków 3 do 5 razy na dobę, bez konieczności przegryzania między nimi. Do każdego posiłku powinno dołączać się wodę lub napój o niskiej zawartości cukru. Licząc składniki diety, warzywa powinny mieć decydującą przewagę – z wyłączeniem ziemniaków. Takie są zalecenia dla szpitali, które są częścią inicjatywy „Dobry posiłek”. Sprawdźmy, jak te zmiany wpłynęły na menu dla pacjentów w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

Zbilansowana dieta powinna być różnorodna i pełna takich składników jak produkty zbożowe, mleczne, warzywa i owoce. Zalecane jest spożywanie 3-5 posiłków dziennie i unikanie podjadania pomiędzy nimi. Każdy posiłek powinien zawierać wodę lub napój, lecz całkowita zawartość cukru nie powinna przekraczać 10 gramów na 250 mililitrów gotowego produktu.

Do każdego posiłku powinno być dodawane minimum 400 gramów warzyw lub owoców (nie licząc ziemniaków i batatów). Należy dążyć do tego, aby proporcja warzyw była większa, a przynajmniej część spożywanych warzyw i owoców była w formie surowej. Przynajmniej jeden posiłek dziennie powinien zawierać pełnoziarniste produkty zbożowe. Mleko i produkty mleczne powinny pojawiać się co najmniej w dwóch posiłkach dziennie. Codziennie powinna być spożywana co najmniej jedna porcja mięsa, jajek, nasion roślin strączkowych lub ich przetworów, bądź innych roślinnych substytutów białka zwierzęcego. Te wytyczne są częścią podstawowego planu żywieniowego dla dorosłych pacjentów w szpitalach.