Działania związane z utrzymaniem bezpieczeństwa na drogach, w tym przede wszystkim kontrola stanu trzeźwości kierujących, są nieodłącznym elementem pracy zielonogórskiej policji. Właśnie ten aspekt bezpieczeństwa drogowego był głównym celem wczorajszego działania o kryptonimie „TRZEŹWOŚĆ”, prowadzonego na szczeblu wojewódzkim. W tych działaniach mundurowi nie byli sami – wsparcie udzielali im funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.
Sprawne i skuteczne wykrywanie kierowców będących pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających jest kluczowe dla zapobiegania kolizjom i wypadkom drogowym. Te ostatnie, spowodowane przez nietrzeźwych lub odurzonych kierowców, często kończą się tragicznie nie tylko dla nich samych, ale także dla innych uczestników ruchu. Policjanci z Zielonej Góry od lat starają się maksymalnie ograniczyć takie zdarzenia, dzięki intensywnym kontrolom trzeźwości, realizowanym za pomocą urządzeń typu alco-blow.
Operacja „TRZEŹWOŚĆ” odbyła się w Zielonej Górze 08.01 i trwała od czterech rano aż do późnej nocy. Funkcjonariusze pojawiali się w różnych porach dnia na drogach miasta, gminnych, powiatowych oraz na Drodze Krajowej S3. W trakcie całodniowej akcji skontrolowano łącznie ponad 1100 kierujących. Spośród nich, czterech zostało zatrzymanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
Do zatrzymania kierujących doszło w różnych miejscach. Na ulicy Batorego o piątej rano zatrzymano 40-letniego mężczyznę z Zielonej Góry, który prowadził Volkswagena Golfa mając w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. Pięć minut później, na ulicy Działkowej, zatrzymano 48-letniego mieszkańca gminy Świdnica, który prowadził Forda Transita z 0,46 promilami alkoholu w organizmie. Ponownie na ulicy Batorego, tym razem o 5:50 zatrzymano 50-latka z powiatu nowosolskiego, kierującego Skodą Rapid z ponad 0,6 promilami alkoholu w organizmie. Ostatnie zatrzymanie miało miejsce na trasie S3 o godzinie 8:30. Tam to zatrzymano 40-latka z województwa wielkopolskiego, który prowadził Renault Master mając 0,32 promila alkoholu w organizmie.