Unikatowe odmiany winorośli zagrożone przez budowę obwodnicy w Droszkowie

Wg. protestujących winiarzy z zachodniej Polski, planowana trasa obwodnicy w Droszkowie, położonym nieopodal Zielonej Góry, może stanowić zagrożenie dla unikalnych krzewów winorośli. Te cenne rośliny są pozostałością po kilkusetletniej winnicy. W odpowiedzi, władze samorządowe województwa lubuskiego, czyli podmiot odpowiedzialny za inwestycję, argumentują, że zmiana przebiegu obwodnicy nie jest już możliwa, ale możliwe jest zachowanie wartościowych roślin.

Trasa proponowanej obwodnicy Droszkowa ma pokrywać się z miejscem, gdzie naukowcy natrafili na dziko rosnące krzewy winorośli właściwej. Są one jednymi z niewielu śladów po winnicy, która najprawdopodobniej powstała w XVII lub XVIII wieku na południowych stokach jednego z wzgórz w pobliżu wsi Łaz, oddalonej o kilkanaście kilometrów od Zielonej Góry.

Osoba kierująca Departamentem Infrastruktury Transportowej przy Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze wyjaśnia, że planowana obwodnica pozwoli na połączenie dwóch aktualnie istniejących fragmentów drogi wojewódzkiej. Jest to inwestycja, na którą czeka część mieszkańców regionu. Dodaje, że zostały przeprowadzone odpowiednie negocjacje, zarówno ze środowiskiem, jak i z mieszkańcami. Jednakże podkreśla, że znalezienie nowej trasy dla obwodnicy nie jest już możliwe, ponieważ plany te zostały ustalone już 20 lat temu. Mimo to zapewnia, że pozostałości po historycznej winnicy mają szansę być zachowane. Władze mają pomysł na sposób ich uratowania.