Zielona Góra w czołówce europejskich miast przyjaznych ptakom

W Europie znacznie łatwiej znajdziemy miasta zanieczyszczone oraz ekologicznie zaniedbane, aniżeli miasta z zadbaną naturą i przyjazne zwierzętom. Okazuje się jednak, że Zielona Góra to jedno z 15-stu miast, które zalicza się do czołówki w kontekście miejsc najbardziej przyjaznym zwierzętom.

Badania europejskich naukowców

W ostatnich dniach ukazały się badania europejskich naukowców na temat miejsc, w których ptaki mają najlepsze warunki do życia. Wśród wyróżnionych miejscowości w Europie znalazły się aż dwa polskie miasta – Zielona Góra i Poznań.

Badania naukowców jasno pokazały, że w Zielonej Górze żyje aż 128 ptaków różnego gatunku. Taki urodzaj ptaków to niewątpliwie zasługa bardzo rozwiniętych regionów miasta właśnie pod kątem przyrodniczym. Badania ukazane w branżowym magazynie wyróżniły również inne miasta europejskie, a wśród nich znalazły się m.in. Ateny. Granada oraz Budapeszt.

Zielona Góra rozwinięta przyrodniczo

Naukowcy w ramach badań pod uwagę brali kilka ważnych czynników, aby dokładnie i rzetelnie dobrać miasta najbardziej przyjazne ptakom. Wśród aspektów, które  były brane pod uwagę to m.in. występująca na danym terenie roślinność, zanieczyszczenie światłem, czy też wszystkie gatunki ptactwa występującego na danym terytorium. W ten sposób udało się wyłonić najbardziej przyjazne ptakom miejsca z całego kontynentu europejskiego.

Ogromne wyróżnienie dla miasta Zielona Góra to niewątpliwie również zasługa mieszkańców. W wielu regionach miasta można zauważyć domki dla ptaków, które są tworzone i utrzymywane w dobrym stanie właśnie przez lokalnych mieszkańców. Jeden z mieszkańców Zielonej Góry zaznaczył, że regularnie przygotowuje on słoninę dla sikorek, a w domkach dla ptaków nie może zabraknąć ziarenek słonecznika. Okoliczne ptactwo bardzo chętnie korzysta z takich udogodnień, a po przylocie do domku mogą na spokojnie zajadać się przygotowanym jedzeniem.