Zbyt mało wody w lasach – planowana inwestycja na strumyku Pustelnik

Strumyk Pustelnik dość żwawo przemieszcza się przez Piastowskie Wzgórza. Niewątpliwie dodaje on sporo uroku temu miejscu i jest dodatkową atrakcją dla spacerowiczów. Jednak teraz planowana jest lekka modernizacja tego miejsca. Wszystko za sprawą tego, że po prostu w zielonogórskich i okolicznych lasach brakuje wody. Dlatego też trzeba zatrzymać wodę, aby służyła ona tutejszym lasom.

Brak wody w lasach – planowany jest projekt kilku nadleśnictw

Już niedługo mają rozpocząć się intensywne prace nad projektem, w którym udział bierze aż siedem nadleśnictw. Mowa tutaj o takich nadleśnictwach jak Brzózka, Babimost, Nowa Sól, Lubsko, Żagań, Szprotawa i Zielona Góra. Oczywiście głównym celem tego projektu jest zatrzymanie wody w lesie. Dzięki temu w prostszy sposób będzie można przeciwdziałać jakimkolwiek atakom suszy, czy też powodzi. Warto dodać, że w ramach planowanej inwestycji mają zostać zrealizowane zadania w ilości aż 22. W ramach tych zadań mają powstać nowoczesne zbiorniki, regulowane zastawki, groble, przepusty oraz stałe piętrzenie.

Reakcja na zagrożenia klimatyczne

Dzięki tej inwestycji będzie można w znacznie przystępniejszy sposób walczyć ze wszystkimi zagrożeniami. Niewątpliwie zmiany klimatyczne w ostatnich latach wymuszają na nas takie, a nie inne działania. A zadaniem ludzi powinno być właśnie przeciwdziałanie, a przede wszystkim zapobieganie wszelkim tego typu reakcjom niepożądanym. A warto dodać, że wśród niepożądanych działań są np. susze, pożary, podtopienia i powodzie, czy też działanie wezbraniowych wód, które powodują olbrzymie szkody.

Aby zapobiegać negatywnym skutkom zmian klimatycznych na pewno należy zrobić nowoczesne zbiorniki, dzięki którym odpływ z leśnej zlewni będzie przebiegać w znacznie wolniejszym tempie. To oczywiście pozwoli także na zwiększenie czasu korzystania przez florę i faunę lasu z dostępnych zasobów w formie wody. Łączny koszt tego projektu ma wynieść 16,5 milionów złotych. Warto dodać, że znaczna część z tych funduszy, bowiem aż 85% wartości kwalifikowanej zadań z całej inwestycji zostanie sfinansowane przez Fundusz Spójności.