Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Czy zawsze potrzebna jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej? A może wystarczy wybrać inną taryfę energii elektrycznej? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
- Tańsza energia elektryczna — jak zmniejszyć rachunek za prąd?
- Jakie są taryfy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych?
W jaki sposób zmniejszyć rachunki za prąd? Jak wybrać korzystną taryfę energii elektrycznej? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z dostępnymi dla gospodarstw domowych taryfami. Zanim jednak zaczniemy omawiać taryfy, przypomnijmy, czym dokładnie jest taryfa energii elektrycznej.
Tańsza energia elektryczna — jak zmniejszyć rachunek za prąd?
Płacisz stosunkowo wysokie rachunki za prąd? Interesuje Cię tańsza energia elektryczna? Niekiedy wystarczy zmienić taryfę na inną, aby móc zaoszczędzić nieco na rachunkach. Ale czym właściwie jest taryfa energii elektrycznej?
Taryfa energii elektrycznej to plan cenowy. To według niego rozlicza się zużycie energii elektrycznej w każdej nieruchomości, która jest podpięta do sieci i pobiera z niej prąd. Taryf jest wiele i różnią się między sobą przede wszystkim ceną. To znaczy, możesz płacić stałą kwotę za prąd przez całą dobę, a możesz wybrać taką ofertę, w której energia będzie tańsza w określonych przez umowę godzinach. To z reguły dzięki dwustrefowym ofertom można znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jaką zatem taryfę wybrać dla gospodarstwa domowego? Tego dowiesz się z dalszej części niniejszego artykułu.
Jakie są taryfy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych?
Dla gospodarstw domowych dedykowana jest grupa taryfowa G, w tym G11, G12 oraz G12w. Taryfy te dzielą się na jednostrefowe, dwustrefowe, a nawet – w niektórych przypadkach – na trzystrefowe. G11 to najpopularniejsza taryfa, przy której cena energii elektrycznej jest stała przez całą dobę każdego dnia tygodnia. Jeśli przez całą dobę masz podobne zużycie prądu lub nie chcesz oceniać, w jakich godzinach zużywasz go najwięcej, G11 będzie dla Ciebie optymalną opcją.
G12 to taryfa dwustrefowa. Oznacza to, że dzieli się dobę na strefę tańszą oraz droższą. Z reguły tańszą strefą jest ta nocna. Strefa dzienna – czyli droższa – u większości dostawców obejmuje godziny od 6 do 15 i od 17 do 22. Pozostałe godziny zalicza się do strefy nocnej, czyli tańszej. Takie rozwiązanie jest idealny dla tych osób, które mają największe zużycie w godzinach obejmujących strefę tańszą. Taryfę G12 nierzadko wybierają również Ci zainteresowani, którzy mają zainstalowaną fotowoltaikę.
Jest jeszcze taryfa G12w, która działa niemalże na takiej samej zasadzie jak G12. Jedyną różnicą jest to, że strefa tańsza obowiązuje również w weekendy oraz w te dni, które są ustawowo wolne od pracy. Ceny energii elektrycznej mogą w najbliższych latach jeszcze wzrosnąć, więc warto podpisać umowę z dostawcą, który gwarantuje uczciwe ceny prądu.