Wyburzanie obiektu starej oczyszczalni ścieków. Czy na jej miejscu powstanie coś nowego?

Trwają prace związane z usunięciem i likwidacją obiektu przy ulicy Foluszowej w Zielonej Górze, w którym znajdowała się stara oczyszczalnia ścieków. Wiele osób uważało, że obiekt ten przypomina UFO lub beczkę. Jeszcze inni twierdzili, że ten obiekt jest prawdziwym cudem techniki. Teraz jednak zostanie usunięte. Czy na jego miejscu coś powstanie? Co wiadomo w tym temacie?

Likwidacja obiektu starej oczyszczalni ścieków

Obiekt, w którym niegdyś funkcjonowałą oczyszczalnia ścieków był jescze konstrukcją poniemiecką. Dla wielu osób wygląd tego obiektu był dość dziwny. Teraz jednak nie będzie już można go podziwiać na żywo, ponieważ obiekt zostanie wyburzony.

Jak twierdzą osoby, które pamiętają funkcjonowanie tej oczyszczalni ścieków, to obiekt sam w sobie na tamte lata był bardzo nowoczesny. Warto dodać, że obiekt został wybudowany w 1934 roku i miał przepustowość 19.500 metrów sześciennych na dobę. Jej funkcjonowanie zostało zakończone w czasie II wojny światowej. Jej ponowne uruchomienie nastąpiło po zakończeniu wojny, jednak nie potrafiono jej dokładnie użytkować, przez co często dochodziło do awarii. Z tego względu zdecydowano się ją oficjalnie zamknąć w latach 70.

Czy coś powstanie na terenie obiektu starej oczyszczalni ścieków?

Wiele osób zastanawia się, czy w miejscu, w którym znajdował się obiekt starej oczyszczalni ścieków, teraz coś powstanie. Okazuje się, że teren przy ulicy Foluszowej rzeczywiście zostanie odpowiednio zagospodarowany. Jak wynika ze wstępnych informacji, w tym miejscu ma powstać zaplecze sieci kanalizacyjnej, dzięki czemu będzie można poprawić sytuację w mieście, gdy spadnie większa ilość deszczu. Dzięki temu będzie można rozwiązać problem, gdy starówka i inne części miasta wręcz zamieniały się w jeziora.

Mówi się, że łącznie ma powstać 4,8 km sieci deszczowej kanalizacji, a jeśli chodzi o zakres renowacji sieci deszczowej kanalizacji, to ma to być aż 7,8 km. Doprecyzujmy, że przy ulicy Foluszowej w Zielonej Górze ma powstać nowoczesny zbiornik retencyjno-rozsączający. Dzięki temu w tym miejscu będzie można przechwycić spore ilości wód opadowych i rozpadowych, dzięki czemu nie będą namnażać się problemy z odprowadzaniem wody w innych częściach miasta.