Kulminacyjna faza prac związanych z instalacją nowego monumentu w Zielonej Górze jest bliska zakończenia. Przedstawia on postać Winiarki Emmy, która jest uosobieniem żywej tradycji tego miasta.
Pierwsza wersja tego pomnika została zainstalowana w Zielonej Górze w 1937 roku, ale zaginęła po zakończeniu drugiej wojny światowej. Teraz jednak, dzięki oddaniu i zaangażowaniu miejscowych miłośników historii, udane wnioskowanie o fundusze na renowację pomnika z budżetu obywatelskiego umożliwiło jego powrót. Pomnik zostanie umieszczony dokładnie w tym samym miejscu, gdzie pierwotnie stał – na skrzyżowaniu alei Niepodległości i ulicy Chrobrego.
Znawca regionalnej historii, Tomasz Czyżniewski, wyjaśnia jednak, że nowa figura będzie skierowana w inną stronę niż oryginał.
Czyżniewski dodaje również kontekst historyczny dotyczący pochodzenia postaci Emmy. Imię to odnosi się do Emmy Heine, która po poślubieniu przemysłowca Karla Heinego przeniosła się do Zielonej Góry. Była ona mecenasem oryginalnej rzeźby winiarki.
Za stworzenie rzeźby Winiarki Emmy odpowiada Artur Wochniak, artysta z Zielonej Góry. Oficjalne odsłonięcie tego pomnika zaplanowane jest na sierpień tego roku.