Każdego dnia w Zielonej Górze wydawanych jest kilkadziesiąt numerów PESEL dla obywateli Ukrainy

Miasto Zielona Góra od samego początku wybuchu wojny na Ukrainie dość mocno zaangażowało się w pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. Zarówno wolontariusze, samorządowcy, jak i zwykli obywatele zdają sobie sprawę, że potrzebna jest pomoc na wieli płaszczyznach. Dzięki temu udało się stworzyć nie tylko zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla Ukraińców, ale również udało się także stworzyć specjalne klasy przygotowawcze, czy też otworzyć punkt nadawania numerów PESEL.

Obywatele Ukrainy każdego dnia otrzymują numery PESEL

Według ostatnich danych w zielonogórskim urzędzie każdego dnia wydawanych jest 50 PESELI. Obecnie funkcjonują aż dwa stanowiska, gdzie obsługiwani są interesanci. Warto dodać, że od pierwszego dnia nadawania numerów PESEL wydano ich łącznie ponad 3,5 tysiąca. Przypomnijmy, że obywatele Ukrainy mogą dzięki nadaniu numeru PESEL starać się m.in. o socjalne świadczenia typu 500 plus. Warto dodać, że numer PESEL dla obywateli Ukrainy nadawany jest także w wielu innych miejscowościach w Polsce. Obywatele Ukrainy otrzymują numer PESEL również w Dąbrowie Górniczej.

Opieka dla dzieci z Ukrainy w Zielonej Górze

W lutym w Domu Harcerza w Zielonej Górze otwarto również punkt, w którym opiekę znajdują dzieci pochodzące z Ukrainy. Punkt czynny jest w godzinach 9:00 – 13:00. Regularnie z tej formy pomocy dość ochoczo korzysta mniej więcej 20 dzieci. Warto dodać, że na terenie miasta we wszystkich szkołach i przedszkolach przyjęto łącznie aż 1,5 tysiąca młodych uczniów. Na szczęście dzięki pomocom władz miasta, a także wolontariuszom i pozarządowym organizacjom, udało się znaleźć miejsce dla wszystkich chętnych, a oprócz tego udało się zorganizować dla nich wyprawki szkolne.

Oprócz tego uczniowie mogli i dalej mogą liczyć na psychologiczną pomoc, a także wyżywienie za darmo. Ponadto dla obywateli Ukrainy w mieście funkcjonuje darmowa komunikacja miejska.