Wraz z nadejściem pierwszego dnia wakacji, wielu Polaków planuje wyjazdy, aby odpocząć i zrelaksować się. Nadbrzeża jezior i rzek są szczególnie popularnym miejscem wypoczynku, jednak należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i odpowiedzialności podczas korzystania z uroków wodnych atrakcji.
Na terenie Lubuskiego znajduje się mnóstwo kąpielisk, które już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem, a ich popularność będzie jeszcze wzrastać w okresie letnim. Marek Cieśla, ratownik z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR), przypomina o konieczności odpowiedzialnego korzystania z takich miejsc. Według niego, przyczyny utonięć są często powtarzające się i można je sprowadzić do trzech głównych czynników.
Po pierwsze, brawura często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, gdy osoby przeceniają własne możliwości lub ignorują ostrzeżenia dotyczące danego miejsca. Po drugie, korzystanie z nieoznakowanych i niezabezpieczonych terenów może prowadzić do tragicznych wypadków na wodzie. Po trzecie, alkohol jest jednym z najbardziej niebezpiecznych czynników, gdyż wpływa na osłabienie koordynacji ruchowej i sprawności intelektualnej. Ratownik Cieśla apeluje o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Ratownicy WOPR sprawdzają stan wód przed udostępnieniem ich do kąpieli, jednak należy pamiętać, że sytuacja może się zmieniać dynamicznie. Przykładowo, ludzie potrafią wrzucać do wody różne przedmioty, takie jak ławki, aby przetestować ich wyporność. Dlatego warto zawsze zachować ostrożność i dbać o własne oraz innych bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku nad wodą.