Niedostrzegalnym, ale nieocenionym wsparciem dla osoby dotkniętej diagnozą nowotworu lub poważnej choroby, takiej jak anemia plastyczna czy wrodzone niedokrwistości i zaburzenia hemoglobiny, może stać się każdy zdrowy człowiek. Dzieje się tak poprzez akt oddania szpiku kostnego, co podkreśla profesor dr hab. n. med Emilian Snarski z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze. Zwraca uwagę na fakt, że rocznie kilka tysięcy osób otrzymuje diagnozę chorób, których leczenie jest możliwe dzięki przeszczepom szpiku.
Na przestrzeni lat profesor Emilian Snarski, wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte jako kierownik Klinicznego Oddziału Hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze – miasta jego pochodzenia, oraz studiów na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie i Berlinie – przeprowadził wiele procedur pobierania komórek. Podkreśla, że możliwości pozyskania komórek do przeszczepienia istnieją dwie.
Dostrzega się tutaj ogromne znaczenie zwiększenia liczby potencjalnych dawców szpiku, co stanowi istotny element w walce o życie pacjentów. W tym kontekście warto przypomnieć, że 13 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku, który ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na tę bezcenną formę pomocy.