Miejski Urząd Zielonej Góry przygotował do dyspozycji obywateli budżet o wartości 9 milionów złotych. Prezydent miasta, Marcin Pabierowski, podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową podkreślił, że to pierwszy przypadek, kiedy w ramach tej inicjatywy nie tylko inwestycje infrastrukturalne będą mogły otrzymać finansowanie, ale także tzw. projekty „miękkie”, czyli te skierowane na poprawę jakości życia społeczności lokalnej.
W środę, pod murami ratusza w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa poświęcona szczegółom budżetu obywatelskiego na rok 2025. Na ten cel przeznaczono właśnie sumę 9 milionów złotych. Jak podkreślił Pabierowski, „To historyczny moment dla budżetu obywatelskiego, ponieważ po raz pierwszy wprowadzamy możliwość finansowania zadań społecznych”. Dla tego typu projektów rezerwuje się 900 tysięcy złotych, pozostałe 8,1 mln zł zostanie skierowane na realizację projektów inwestycyjnych.
„To zupełnie nowe możliwości dla naszych mieszkańców. Zadania miękkie to może być organizacja lokalnych wydarzeń zdrowotnych, potańcówek, czy nawet spacerów przyrodniczych. To wszystko zależy od tego, na co zdecydują się mieszkańcy” – wyjaśnił prezydent Pabierowski.
W ramach budżetu obywatelskiego mogą znaleźć się także projekty mniejszej skali. Jak zapewnił prezydent, nie ma żadnej minimalnej kwoty, jaka musi być przeznaczona na dane zadanie. „Możliwe jest finansowanie zarówno parkingów, jak i choćby ławek na placach publicznych. To wszystko pozostaje w gestii mieszkańców naszego miasta” – dodał Pabierowski.
Każdy z obywateli Zielonej Góry będzie miał możliwość oddania czterech głosów w ramach budżetu. Po dwa głosy przypadać będą na zadania inwestycyjne oraz na projekty społeczne. „Planujemy wprowadzić system weryfikacji ważności oddanych głosów poprzez wiadomości sms” – powiedział prezydent Zielonej Góry.