Wyjątkowe miejsca w Lubuskim – poznajmy Kożuchów

Miasto obfituje w ogromną ilość zabytków. Znajduje się niedaleko Zielonej Góry, więc na pewno warto dowiedzieć się o nim więcej. Jakie zabytki istnieją na jego terenie? Co to miasto ma do zaoferowania?

O zabytkach w Kożuchowie

Niewątpliwie Kożuchów to miasto warto odwiedzenia. Podobnie jak np. Sulechów, które również warto zobaczyć. Szczególnie, że Sulechów rys historyczny posiada niewątpliwie wyjątkowy. Jeśli jednak chodzi o Kożuchów, to króluje nad nimi gotycki zamek, w którym kiedyś mieścił się także klasztor. We wnętrzu można zwiedzać wyremontowaną salę koncertową i regionalną oraz rycerską piwnicę. Obecnie zamek jest siedzibą lokalnego Centrum Kultury przygotowującego atrakcje nawiązujące do tematyki średniowiecznej. Wszystkie te imprezy odbywają się w ramach Dni Kożuchowa pod koniec maja. Święto rozpoczyna się od mszy świętej odprawianej w łacinie, uczestnicy przebrani są za rycerzy i w odzienie charakterystyczne dla średniowieczna, następuje również odśpiewanie słynnej pieśni „Bogurodzica”.

Cały teren przy zamku przekształca się w zwykłą średniowieczną codzienność, a wokół rozbrzmiewa muzyka kojarząca się z tą epoką. Głównym punktem jest turniej rycerski, z kolei wieczorem można oglądać rekonstrukcję oblężenia Kożuchowa z 1476 roku, towarzyszy temu spektakularny pokaz ognia. Wokół miasta zachowały się resztki murów obronnych wzniesionych w XIV wieku. Oprócz fortyfikacji przetrwała jedna baszta Bramy Krośnieńskiej z XV wieku. Aktualnie we wnętrzu pracuje Izba Regionalna przedstawiająca historię Kożuchowa, elementy uzbrojenia rycerzy i archiwalne dokumenty z poprzednich stuleci. Kolejnym miejscem wartym zwiedzania jest Lapidarium – muzeum rzeźby sakralnej. Umieszczono w nim prawie 200 nagrobków sięgających nawet XVI wieku wykonanych według dawnej ornamentyki. Poza wymienionymi obiektami w mieście znajduje się sporo innych konstrukcji wpisanych na narodową listę zabytków nieruchomych.