Sukces polskich strzelców w Pucharze Świata – podsumowanie występów

Według Jolanty Tołczyk, dyrektor sportowej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, występ polskich strzelców w zawodach Pucharu Świata, które miały miejsce w Rio de Janeiro, można uznać za udany. W swojej ocenie, polscy reprezentanci zaprezentowali się godnie, konkurując z silnymi przeciwnikami.

Polacy mieli możliwość rywalizacji w czterech finałach. Szczególnie dobrą formę zaprezentował Oskar Miliwek z Zawiszy Bydgoszcz, który zajął trzecie miejsce w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego na dystansie 25 metrów. Aneta Stankiewicz, również z Zawiszy Bydgoszcz, dwukrotnie znalazła się wśród najlepszych zawodników. W strzelaniu z karabinu na odległość 10 metrów była piąta, natomiast na pięciokrotnie dłuższym dystansie zajęła szóstą lokatę – jak informowała Tołczyk.

Jolanta Tołczyk pozytywnie oceniła także start Julity Borek z Nowego Dworu Grunwaldzkiego Poznań, która okazała się piątą zawodniczką w konkurencji strzelania z pistoletu sportowego na 25 metrów.

Podczas zawodów w Rio de Janeiro, polscy strzelcy zdobyli kolejne, niezwykle ważne punkty do rankingu Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego (ISSF). Punkty te są niezbędne w kontekście przyszłorocznego startu w XXXIII Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Dotychczas udało się wywalczyć cztery miejsca startowe na paryską olimpiadę. Za ten wynik odpowiadają trzy zawodniczki i jeden zawodnik.

Ostatnie kwalifikacje do Igrzysk zdobyła Natalia Kochańska z Gwardii Zielona Góra podczas 3. Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 we Wrocławiu. Zawodniczka triumfowała w konkurencji strzelania z karabinu na 50 metrów z trzech postaw.