Dnia 15 września 2024 roku, Lubuski Urząd Wojewódzki przekazał informacje o I stopniu ostrzeżenia meteorologicznego dotyczącego silnych opadów deszczu. Ostrzeżenie ma obowiązywać do godziny 6:00 następnego dnia, czyli 16 września. Regiony objęte ostrzeżeniem to powiaty: krośnieński, nowosolski, wschowski, zielonogórski, żagański, żarski oraz miasto Zielona Góra. Prognozuje się, że opady będą miały charakter umiarkowany, a ich suma może wynieść nawet do 45 mm. Rejestruje się rosnącą tendencję stanów wód, co jest bezpośrednio powiązane ze spływem wód opadowych.
Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono na terenie takich gmin jak Szprotawa, Małomice, Żagań oraz miasteczko Żagań. Informacje te zostały przekazane przez powiat Żagański.
Na obszarach rzeki Bóbr (od Pilchowic do ujścia do Odry) oraz Kwisy (od Leśnej do ujścia do Bobru), wydano III stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, istnieje ryzyko przekroczenia stanów alarmowych w Żaganiu i Szprotawie (rzeka Bóbr), a także w Przewozie (rzeka Nysa Łużycka).
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest czujne i na bieżąco śledzi sytuację w otaczających województwach. Centrum utrzymuje ścisłą współpracę z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, IMGW, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz powiatowymi ośrodkami zarządzania kryzysowego. Trwa ciągłe monitorowanie sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych.
Wojewoda Marek Cebula uczestniczył w wideokonferencji zorganizowanej przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, której udziałem także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przedstawiciele różnych służb i wojewodów. Podczas spotkania omówiono obecną sytuację powodziową.