Młodszy inspektor Tomasz Szuda, pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze, 24 sierpnia towarzyszył wielu innym mieszkańcom miasta podczas ceremonii odsłonięcia Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej na Placu Słowiańskim.
Wielu mieszkańców województwa lubuskiego wyraża swoje silne związki z Kresami, potwierdzając pochodzenie swoich przodków z tych terenów. Tragiczne doświadczenia, które spotkały Polaków podczas i po II Wojnie Światowej, są żywe w ich pamięci. Liczne lubuskie rodziny, które osiedliły się na naszych ziemiach, doświadczyły deportacji, terroru NKWD oraz zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów.
W naszym regionie o dziedzictwie Kresów i tragediach tamtejszych mieszkańców pamiętamy na różne sposoby. W Zielonej Górze kilka lat temu podjęto decyzję o upamiętnieniu ofiar Zbrodni Wołyńskiej poprzez ustanowienie pomnika. Twórcami tego obelisku, który umieszczono na Placu Słowiańskim w centrum miasta, są Barbara i Andrzej Getterowie z Krakowa. Za realizację tego projektu odpowiadał Instytut Pamięci Narodowej, któremu miasto udostępniło grunt pod pomnik.
24 sierpnia na Placu Słowiańskim w Zielonej Górze Pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej został oficjalnie odsłonięty. Przed ceremonią odbyła się msza w konkatedrze pw. Świętej Jadwigi oraz przemarsz do miejsca pomnika z udziałem wojska, policji, przedstawicieli kościoła, szkół i lokalnych organizacji. W uroczystym odsłonięciu uczestniczył również młodszy inspektor Tomasz Szuda, Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze. Policja drogowa była odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa podczas marszu i samej ceremonii.