Poniedziałek, 17 lutego, oznacza początek Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, wydarzenia organizowanego na terenie całego kraju. Już od wielu lat, każdego lutego, na propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości, uruchamiana jest ta specyficzna forma wsparcia i poradnictwa. W aktywnym uczestnictwie nie próżnują również policjanci z Zielonej Góry, którzy serdecznie zapraszają do skorzystania z możliwości konsultacji oraz dyżurów telefonicznych.
Nasza inicjatywa – Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – realizowana jest w Polsce już od kilku lat pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. To okres, kiedy pomoc w formie bezpłatnych konsultacji oferują nie tylko przedstawiciele aparatu sprawiedliwości, ale też funkcjonariusze policji, psycholodzy i eksperci z różnych organizacji pozarządowych. Policjanci z Zielonej Góry ponownie zgłosili gotowość do współtworzenia tego projektu poprzez udzielanie porad i prowadzenie dyżurów konsultacyjnych. Dodatkowo, dostępny jest specjalny telefon zaufania.
Podczas tych rozmów, policjanci są przygotowani do udzielania wsparcia i przekazywania praktycznych informacji na różnorodne tematy. Może to dotyczyć procedur informowania organów ścigania o popełnieniu przestępstwa, sposobów radzenia sobie z przypadkami przemocy domowej czy też metod pokonywania problemów występujących po doświadczeniu przestępstwa.
W bieżącym roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przebiega od 17 do 23 lutego 2025. Policjanci w tym czasie będą dostępni zarówno w jednostkach Policji, jak i w Lubuskim Stowarzyszeniu na Rzecz Kobiet „Baba” oraz w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Zielonej Górze.