Kolejne oszustwa internetowe, których ofiarami są Zielonogórzanie

W cztery dni aż dwanaście zawiadomień o włamaniu na konta bankowe otrzymali zielonogórscy policjanci. Ofiarami oszustw internetowych padają osoby w różnym wieku, najczęściej są to jednak seniorzy. Oszuści wyłudzają pieniądze oraz dane do kont bankowych poprzez fałszywe linki oraz fałszywe aplikacje. Policja zaznacza, że w sieci należy zachować czujność oraz szczególną ostrożność, ponieważ oszuści wykorzystują coraz bardziej wyszukane metody wyłudzeń.

Oszuści wyłudzają dane bankowe i czyszczą konta

W Zambrowie doszło ostatnio do wyłudzenia pieniędzy poprzez podszycie się pod pracowników ZUS. W Zielonej Górze jeszcze tego nie spotkaliśmy, jednak mieszkańcy wciąż padają ofiarami oszustów w internecie. Osoby, które w ostatnim czasie zgłosiły się na policję padły ofiarami m.in. wyłudzeń danych bankowych. Oszuści po otrzymaniu dostępów do konta jak najszybciej czyszczą i kradną wszystkie środki finansowe tam zgromadzone. Ofiary oszustw zaznaczają, że w ten sposób stracili wszystkie oszczędności swojego życia.

Jak doszło do wyłudzeń z kont bankowych?

Internetowi przestępcy posuwają się do coraz bardziej wymyślnych sposobów, aby tylko wyłudzić pieniądze od niczego świadomych ludzi. Aż 3 osoby dały się oszukać poprzez fałszywe linki, które rzekomo kierowały do strony internetowej banku. W rzeczywistości strona była fałszywa, a próba logowania do banku zakończyła pozostawieniem danych do logowania oszustom.

Kolejne 3 osoby przesłały dane karty osobom, które wyraziły zainteresowanie kupnem przedmiotu na portalach aukcyjnych. Potencjalny kupujący, którym jest oszustw, chce otrzymać dane karty sprzedającego, aby przesłać pieniądze na kartę i po prostu zapłacić za zakupiony towar. W rzeczywistości przestępcy w ten sposób uzyskują dane bankowe pokrzywdzonego.

Na policję zgłosiły się również osoby, które udostępniły kod BLIK osobom, które podszywały się pod ich znajomych. Jedna z osób zgłosiła się na policję również w momencie, kiedy została oszukana na rzekomo bardzo szybką i pewną inwestycję w złoto i ropę. Na poczet tego wpłaciła pokaźną sumę, aby cieszyć się z zysków poprzez wirtualne inwestowanie.

Policja w całej Polsce apeluje, aby wystrzegać się podawania jakichkolwiek danych bankowych i danych do logowania przez telefon, wiadomości e-mail oraz inne źródła kontaktu, które mogą być wykorzystywane przez oszustów internetowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić się na policję i poprosić o pomoc.