Apel Rzecznika Praw Dziecka: Konieczność utworzenia szpitala psychiatrycznego dla dzieci w Zielonej Górze

Monika Horna-Cieślak, pełniąca funkcję Rzeczniczka Praw Dziecka, wystosowała apel skierowany do odpowiednich służb województwa lubuskiego. W swoim wezwaniu prosi o zbudowanie szpitala Psychiatrycznego dla dzieci. Inwestycja ta ma na celu zapewnienie młodym pacjentom kompleksowej opieki i podniesienie standardów leczenia.

W treści listu skierowanego do Marek Cebuli – Wojewoda Lubuskiego, Marcin Jabłoński – Marszałek Województwa Lubuskiego, Marcin Pabierowski – Prezydent Zielonej Góry oraz Wojciech Strzyżewski – Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, Rzecznik podkreśliła, że na terenie województwa Lubuskiego działa tylko jeden ośrodek leczniczy oferujący opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży – jest to Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.

Monika Horna-Cieślak zwraca uwagę, że lokalizacja tej placówki, umiejscowionej w odległym od miasta zabytkowym pałacu, utrudnia modernizację budynku i nie sprzyja zapewnieniu szybkiego dostępu do opieki zdrowotnej dla młodych pacjentów w zakresach innych niż opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, które są oferowane w szpitalach o szerszym profilu.

Specjaliści z dziedziny psychiatrii dzieci i młodzieży podkreślają, że pomimo bardzo dobrego funkcjonowania szpitala w Zaborze, placówka napotyka na pewne ograniczenia. Należą do nich brak dostępności do specjalistycznej opieki oraz znaczna odległość od ośrodka uniwersyteckiego i szpitala klinicznego. Horna-Cieślak jest zdania, że nowa placówka w Zielonej Górze pozwoli pokonać te bariery, gwarantując pacjentom dostęp do innowacyjnej diagnostyki oraz różnorodnych świadczeń, w tym pediatrycznych, neurologicznych, neuroradiologicznych oraz anestezjologii dziecięcej.