Zmiany w politycznej scenie Lubuskiego – retrospekcja wyników wyborów samorządowych i plany na przyszłość

Partia Obywatelska, znana też jako Platforma Obywatelska lub PO/KO, odnotowała zwycięstwa w wyborach do Sejmiku Województwa Lubuskiego w roku 2014 i 2018. Również w Zielonej Górze, od roku 2018, rządzi Janusz Kubicki, który ma ambicje ubiegania się o kolejną kadencję w bieżącym roku. Podobnie, Jacek Wójcicki, obecny rządzący Gorzowem Wielkopolskim, zamierza starać się o trzecią kadencję.

W wyborach do Sejmiku Województwa Lubuskiego w 2014 roku, Partia Obywatelska uzyskała najwięcej mandatów, zdobywając ich aż dziesięć. Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wprowadziło do Sejmiku ośmiu radnych, natomiast Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) pięciu. Pięciu reprezentantów miał również Prawo i Sprawiedliwość (PiS). W sejmiku zasiadało również dwóch radnych z komitetu Lepsze Lubuskie. Na początku PO rządziła w koalicji z PSL, następnie zawarła porozumienie z SLD oraz klubem Lepsze Lubuskie, a końcowy układ sejmiku to koalicja PO-PSL-SLD.

Janusz Kubicki, obecny prezydent Zielonej Góry, jest jej przywódcą od 18 lat. W przeszłości, aż trzy razy z rzędu, osiągnął zwycięstwo w wyborach już w pierwszej turze. W 2018 roku Kubicki zdobył prawie 60 procent głosów, pokonując tym samym kandydatów innych partii: Piotra Barczaka z PiS (18 procent głosów), Anitę Kucharską-Dziedzic z Ruchu Miejskiego (ponad 10 procent głosów), Tomasza Nesterowicza z SLD (ponad 7 procent poparcia) oraz Sławomira Kotylaka z PO (nieco ponad 5 procent). Najmniejsze poparcie otrzymał Tomasz Nesterowicz z SLD, który jest obecnym wicewojewodą lubuskim.

Kubicki planuje starać się o reelekcję w nadchodzących wyborach. W rywalizacji o fotel prezydenta Zielonej Góry weźmie również udział Marcin Pabierowski, kandydat wystawiony przez PO. Przedstawicielem PiS w tej rywalizacji będzie Grzegorz Maćkowiak. Adam Hreszczyk planuje startować z własnego komitetu, natomiast Lewica postawi na Janusza Jasińskiego, byłego właściciela koszykarskiego klubu Stelmet Zastal Zielona Góra.

Prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego od 2014 roku jest Jacek Wójcicki, który bezpartyjnie wygrał wybory w 2018 roku. To jego druga kadencja, w trakcie której zdołał pokonać Tadeusza Jędrzejczaka, urzędującego prezydenta od 1998 roku, już w pierwszej turze wyborów.