Zielona Góra w czarnej strefie! Czy będzie trzecia fala koronawirusa?

Kiedy 9 marca odnotowano w północnej stolicy województwa lubuskiego 59 przypadków zakażenia koronawirusem, Zielona Góra „wirtualnie” trafiła do czarnej strefy. Miasto w ostatnich siedmiu dniach przekroczyło średnią 70 przypadków dziennie w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. Było to ogromne zaskoczenie, ponieważ w ostatnich dniach średnia sięgała o wiele niższej wartości, przy której utrzymywał wynik z 2 marca sięgający 25 przypadków zakażeń. Dobre wieści pochodzą natomiast z Gorzowa, gdzie na początku marca liczba zakażonych osób sięgała ponad sto dziennie. Dnia 9 marca 2021 roku odnotowano drugi dzień z rzędu tylko kilkadziesiąt przypadków. Oznacza to, że na terenie Gorzowa znacznie zmniejsza się liczba osób zakażonych koronawirusem.

Koronawirus w województwie lubuskim. Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?

Wskaźnik liczby nowych zakażeń na terenie województwa lubuskiego 9 marca pokazał liczbę 240. Od początku pandemii liczba osób zakażonych koronawirusem sięga ponad 46 tysięcy przypadków, z czego łączna liczba zgonów w województwie lubuskim wynosi 1179. Czy mieszkańcy lubuskiego mają się czego obawiać? Trzecia fala koronawirusa zaczyna dawać się we znaki. W całej Polsce 9 marca 2021 roku odnotowano łącznie 1810606, z czego tego dnia pojawiło się nowych zakażeń ponad tysiąc. Jest to jednak stosunkowo “mała” liczba w porównaniu do dziennego rekordu zakażeń, jaki padł 7 listopada ubiegłego roku, gdzie odnotowano 27 875 nowych przypadków. Od początku pandemii prawie 3% wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce odnotowano w województwie lubuskim oraz prawie 3% zgonów.

Nowe obostrzenia w województwie lubuskim. Kolejny lockdown?

Obecnie panuje bardzo wysoki wskaźnik zakażeń koronawirusem w województwie mazowieckim i lubuskim. To właśnie w tych dwóch regionach odnotowuje się dziennie oraz więcej przypadków osób zakażonych. Czy mieszkańców lubuskiego czeka kolejny lockdown? W czwartek 11 marca 2021 roku o godzinie 14:00 odbyła się konferencja odnośnie sytuacji epidemiologicznej w województwie mazowieckim oraz lubuskim. Minister zdrowia Mateusz Morawiecki poinformował o zaostrzeniu obostrzeń w tych regionach kraju. Od 15 do 28 marca ponownie zostaną zamknięte hotele, kina, teatry, muzea oraz baseny. W galeriach handlowych nieczynnie będą mniej istotne sklepy, zaś uczniowie klas I-III szkół podstawowych mają zacząć uczyć się hybrydowo. Obecnie takie obostrzenia zostały wprowadzone również w województwie pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Czy możemy spodziewać się kolejnego lockdown’u w całej Polsce? Wszystko zależy od rozwoju trzeciej fali koronawirusa oraz jak szybko będą rosnąć liczby osób zakażonych na terenie Polski.