Zielona Góra inwestuje w bocianie gniazda i domki dla nietoperzy

ZGK Zielona Góra podjął decyzję o instalacji kolejnych 50 schronień dla nietoperzy oraz 50 domków lęgowych dla ptaków. Przyrodnicze inicjatywy te widoczne są już między innymi na terenach zalesionych, lokalizowanych w pobliżu ulic Rzeźniczaka i Obywatelskiej. Przewiduje się, że nowe domy dla ptaków staną się ich domem w nadchodzących tygodniach, ze względu na bliski początek sezonu lęgowego, który zaczyna się w marcu.

Pełniejsze detale tej proekologicznej akcji opisuje Paweł Wysocki, reprezentant Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Wyjaśnia on, że takie działania mają na celu nie tylko pomoc zwierzętom, ale również ludziom. Wskazuje przykładowo, że jedna rodzina sikor jest w stanie zjeść w ciągu roku aż 25 kg owadów, w tym komary. Z kolei samica nietoperza potrafi spożyć aż do 5 tysięcy komarów. Dodaje ponadto, że to nie pierwsza taka akcja – wcześniej montowane były również domki dla jeży oraz budki dla kaczek obok ulicy Waszczyka. Wysocki podkreśla, że musimy pamiętać, że Zielona Góra nie jest miejscem zamieszkania tylko dla ludzi.

Na koniec warto dodać, że w najbliższych planach ZGK znajduje się również instalacja domków przeznaczonych dla wiewiórek. Przewiduje się, że te prace zostaną przeprowadzone jeszcze w bieżącym miesiącu.