Wzrost liczby wypadków z udziałem jednośladów na drogach naszego powiatu

Nadchodzące sprzyjające warunki pogodowe pociągają za sobą wzrost liczby użytkowników jednośladów na naszych drogach. Jednak ze względu na to, że są oni „niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego”, są narażeni na znacznie większe ryzyko poważnych konsekwencji zdarzeń drogowych. W naszym powiecie niedawno miały miejsce tragiczne wydarzenia, w tym wypadek śmiertelny motorowerzysty oraz kilka innych wypadków, w wyniku których motocykliści zostali ranni.

W okresie od 01 stycznia do 22 maja 2024 roku, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze przeprowadzili kontrole 287 motorowerzystów. Te działania skutkowały wykryciem 87 naruszeń przepisów ruchu drogowego.

W tym samym czasie, od początku stycznia do końca maja 2024 roku, odnotowano 13 incydentów drogowych z udziałem motocyklistów. Pięć z tych sytuacji to były wypadki, w których nikt nie stracił życia, ale siedem osób doznało obrażeń ciała. Szczególnie tragiczne okazało się zdarzenie, które miało miejsce pod Zawadą – kierujący motorowerem zginął po kolizji z samochodem osobowym.

Analiza tych 13 incydentów drogowych wskazuje, że w siedmiu przypadkach przyczyną był błąd kierującego motocyklem. Najczęściej powodami były niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz nieprawidłowe manewry wyprzedzania.