Wystawa "Malowana kronika miasta" – spojrzenie na Zieloną Górę przez pryzmat sztuki

W środę, trzynastego września, miała miejsce inauguracja ekspozycji dzieł autorstwa Roberta Jurgi, zatytułowanej „Malowana kronika miasta”. Artysta podkreślał dynamiczne tempo przemian w Zielonej Górze, które stanowi dla niego nieustanny wyzwanie artystyczne.

Prezentowana ekspozycja stanowi element obchodów dwóch ważnych jubileuszy – 800-lecia założenia Zielonej Góry oraz 700-lecia nadania jej praw miejskich. Jest to element tradycyjnego święta Winobrania.

Jolanta Siergiej, zastępca dyrektora Orlenu – Oddziału PGNiG w Zielonej Górze, podczas otwierania wystawy wyraziła swoje uznanie dla prezentowanych prac. Zwróciła uwagę na to, jak ciekawe jest obserwowanie znanych miejsc i przypominanie sobie, jak wyglądały kiedyś. Siergiej podkreśliła, że obrazy Roberta Jurgi są jak żywa historia miasta przelana na płótno.

Na wystawie zgromadzone są prace powstałe przez wiele lat. Robert Jurga mówił o swoim zamiarze ukazania procesu zmian, które zachodzą w jego rodzinnym mieście. Przyznał, że nie jest łatwo nadążyć za tym procesem z pędzlem w ręku. W swojej kolekcji posiada zarówno rysunki przedstawiające obiekty, które już nie istnieją, jak i te, które uległy przemianom. Ale nie brakuje też zupełnie nowych obiektów, które dopiero powstają.