Ekologiczne zarządzanie wodami opadowymi jest niezbędne do zapobiegania powodziom podczas intensywnych opadów deszczu, a także do skutecznego gromadzenia i wykorzystywania tej wody. Kluczowym podmiotem w tych działaniach na terenie Zielonej Góry jest spółka Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja (ZWiK), która niedawno podjęła decyzję o wprowadzeniu istotnych zmian na swoim terenie.
Dzisiaj ZWiK formalizuje ten proces, podpisując umowę na wymianę systemu kanalizacji deszczowej oraz budowę zbiorników retencyjnych na terenie swojej głównej siedziby. Działka przy alei Zjednoczenia, na której znajduje się parking oraz baza Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji, zostanie wyposażona w nowoczesną kanalizację deszczową. W jej skład wejdą dwa zbiorniki retencyjne, które będą mogły pomieścić łącznie 160 metrów sześciennych wody. Zgromadzona tam woda będzie następnie wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych.
W ramach prac modernizacyjnych, parking i chodniki zostaną pokryte tzw. ekokostką, która umożliwi naturalne wsiąkanie wody deszczowej. Dodatkowo, na terenie przed budynkiem posadzone zostaną nowe drzewa, a także zamontowane ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi ponad 3 miliony złotych. Dziś prezes ZWiK oficjalnie podpisał umowę z firmą wykonawczą.
Prezydent Zielonej Góry, Marcin Pabierowski, wyraża przekonanie, że to dopiero początek szeregu zmian, które będą wprowadzane w mieście przez następne lata. Zmiany klimatyczne powodują zarówno coraz częstsze ulewy, jak i susze – to zjawiska dotykają także Zieloną Górę. W czasie gwałtownych opadów deszczu do zalewania budynków dochodzi nie tylko na terenach sołeckich, ale również w śródmieściu. Istnieje zatem pilna potrzeba modernizacji systemu kanalizacyjnego oraz efektywnego gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej.