Wiadukt na alei Zjednoczenia w Zielonej Górze poddany gruntownej przebudowie

Wiadukt, ulokowany na alei Zjednoczenia w Zielonej Górze, jest w kiepskim stanie. W odpowiedzi na jego pogarszający się stan, lokalne władze miasta ogłosiły przetarg na dokonanie demontażu i późniejszego złożenia zachodniej części tej struktury.

Inwestycja dotycząca remontu, a teraz właściwie kompleksowej odbudowy wiaduktu na alei Zjednoczenia w Zielonej Górze, jest problemem, który nieustannie dręczy mieszkańców tego miejsca. W roku 2021 został zapoczątkowany pierwszy przetarg, jednakże zamiast planowanego remontu, koniecznym stało się wykonanie pełnej rozbiórki wschodniej nitki. W połowie 2023 roku rozpoczęły się prace budowlane, które są przewidywane do zakończenia najpóźniej do marca 2025 roku. Koszt tych działań wyniósł 25,4 miliony złotych.

Aktualnie ruch transportowy odbywa się wyłącznie po zachodniej nitce wiaduktu. Jej stan techniczny jest daleki od idealnego i wymaga wielu poprawek. Jedynie pojazdy o masie nieprzekraczającej 3,5 tony mają możliwość poruszania się po niej. Sytuację pogłębiło zamknięcie przejazdu po wiadukcie w grudniu 2023 roku, spowodowane pokaźnym powiększeniem dylatacji. Rozwiązaniem tej sytuacji było pokrycie dylatacji blachą, jak również wzmocnienie jednej z podpór wiaduktu za pomocą specjalnej konstrukcji żelbetowej w kształcie kielicha.