Upamiętnienie ofiar nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Zielonej Górze podczas marszu pamięci

W ostatnią sobotę, dokładnie 3 stycznia, mieszkańcy Zielonej Góry uczcili pamięć ofiar straszliwych zbrodni nazistów, które miały miejsce w dawnym obozie koncentracyjnym Grünberg – historycznej nazwie tego miasta. Marsz pamięci zaplanowany był na trasie prowadzącej od kamienia upamiętniającego dawny budynek synagogi żydowskiej, położonego nieopodal filharmonii, do budynku dawnego domu przedpogrzebowego społeczności żydowskiej znajdującego się przy ul. Chmielnej.

Uczestnicy wydarzenia byli zgodni co do znaczenia pamięci o tych, którzy padli ofiarami okrucieństwa nazistowskiego reżimu. Jak mówią: „Pamiętać o ofiarach nazistowskich zbrodni to nasz obowiązek”.

Szymon Płóciennik, reprezentujący Fundację Tłocznia i będący jednym z organizatorów marszu, wyraził swoje zadowolenie z frekwencji, mimo niekorzystnych warunków pogodowych. Jak przyznał: „Cieszymy się, że mimo złej pogody, w marszu brało udział kilkadziesiąt osób”.

Miejsce, w którym podczas II wojny światowej mieścił się obóz koncentracyjny Grünberg, to teren dzisiejszej galerii handlowej, której budynki wykorzystywała przed laty Polska Wełna.