Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze inwestuje w nowoczesną technologię: robot chirurgiczny da Vinci

Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, miało miejsce uroczyste podpisanie umowy związanej z nabyciem robota chirurgicznego da Vinci. Informację o zakupie urządzenia, którego wartość wynosi 14,5 mln zł, podał rzecznik Zarządu Województwa Lubuskiego, Paweł Kozłowski. Zgodnie z danymi przekazanymi przez rzecznika, na finansowanie robota przeznaczono 8 mln zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Umowę dotyczącą dostarczenia zaawansowanego sprzętu medycznego, w środę 22 listopada, podpisali Marek Działoszyński jako prezes Szpitala Uniwersyteckiego oraz Artur Ostrowski, dyrektor firmy Synektik SA, będącej dostawcą technologicznej innowacji.

Działoszyński, cytowany w oficjalnym komunikacie, wyraził swoje odczucia związane z tym ważnym krokiem. Podkreślił konieczność postępu i aktualizowania metodyki leczenia pacjentów poprzez wprowadzanie zaawansowanych rozwiązań, które mogą przyczynić się do szybszej i skuteczniejszej terapii różnych schorzeń.

Robot da Vinci to skomplikowane urządzenie, które składa się z konsoli chirurgicznej, wózka z czterema ramionami robotycznymi oraz systemu wizyjnego i zestawów narzędzi. W ramach zakupu, do szpitala trafił także specjalistyczny stół operacyjny przeznaczony do współdziałania z robotem.

Zakupiony robot chirurgiczny da Vinci ma służyć przede wszystkim do realizacji zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Urządzenie zostanie umieszczone w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka funkcjonującym w strukturze Szpitala Uniwersyteckiego, ale jego możliwości będą wykorzystywane również w innych dziedzinach, takich jak urologia, ginekologia, chirurgia kolorektalna, torakochirurgia czy chirurgia głowy i szyi.