Świętujemy Światowy Dzień Skrzypiec: inspirujące spostrzeżenia koncertmistrza Filharmonii Zielonogórskiej

Zagłębiając się w tajniki melodii płynącej ze skrzypiec, często porównywanej do brzmienia ludzkiego głosu, skupiamy się na święcie dedykowanym temu wyjątkowemu instrumentowi. Jak mówi koncertmistrz Filharmonii Zielonogórskiej, skrzypce mają niewytłumaczalną moc przyciągania i fascynowania, a dzisiejszy dzień ma swoje szczególne znaczenie – obchodzimy bowiem Światowy Dzień Skrzypiec.

Założeniem tego święta jest inspirowanie nowych pokoleń artystów do odkrycia tego niezwykłego instrumentu smyczkowego. Podkreśla to fakt, że skrzypce są w stanie poruszyć człowieka na wielu poziomach. Równocześnie, cała idea dnia skupia się na propagowaniu gry na skrzypcach jako formy ekspresji artystycznej.

Kiedy koncertmistrz Filharmonii Zielonogórskiej, Jakub Kotowski, mówił na antenie Radia Zielona Góra o procesie nauki gry na skrzypcach, podkreślił, że początki bywają zazwyczaj trudne. Jednak zdaniem Kotowskiego, nie jest to powód do zniechęcenia.

Wg niego, prawdziwa wirtuozeria na tym instrumencie wymaga posiadania talentu oraz odpowiednich predyspozycji. Jakub Kotowski dodaje także, że nauka gry na skrzypcach to ciągły proces rozwoju i odkrywania, który może przynieść wiele satysfakcji.