Postęp technologiczny w służbie zdrowia: Robot da Vinci dołącza do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Zapadła decyzja o zakupie robota da Vinci przez Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, co ogłosili zarówno zarząd szpitala jak i władze województwa lubuskiego. To wielkie wydarzenie dla całego regionu, gdyż dzięki temu urządzeniu będzie możliwe przeprowadzanie operacji i procedur chirurgicznych na znacznie wyższym poziomie. Całkowity koszt robota wyniósł 14,5 mln złotych, przy czym aż 8 mln złotych pochodziło z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego.

Umowę o zakupie nowoczesnego sprzętu podpisali Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego, oraz Artur Ostrowski – prokurent i dyrektor zarządzający firmy Synektik SA. Nabyte urządzenie składa się z konsoli dla chirurga, wózka wyposażonego w cztery ramiona robotyczne oraz systemu wizyjnego ze zestawem narzędzi. Ponadto, został również zakupiony specjalistyczny stół operacyjny przeznaczony do współpracy z robotem.

Proces operacji za pomocą robota da Vinci wygląda następująco: pacjent jest ułożony pod ramieniem robota, a lekarz przeprowadzający operację zasiada przy konsoli. Konsola, z jednej strony, działa jak ogromna lupa umożliwiająca dokładne obserwacje miejsca operowanego, a z drugiej – umożliwia sterowanie robotem na poziomie precyzji nieosiągalnym dla ludzkiej ręki.

Robot da Vinci zostanie zlokalizowany w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, ale jego zastosowanie będzie znacznie szersze. Urządzenie to będzie wykorzystywane między innymi w urologii, ginekologii, chirurgii kolorektalnej, torakochirurgii oraz chirurgii głowy, szyi i pediatrii.