Połączenie sportu i świadomości zdrowotnej – akcja pod tytułem "Bądź jak Mistrz Karate – bierz RAKA na klatę!"

Prowadzona przez Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (LOW NFZ) coroczna kampania Movember, skierowana przede wszystkim do mężczyzn, ma na celu promowanie profilaktyki chorób męskich. W tym roku jej punktem kulminacyjnym było spotkanie zorganizowane w listopadzie, miesiącu dedykowanym tej właśnie tematyce, w Szkole Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze. W spotkaniu uczestniczyli studenci medycyny, przedstawiciele klubu karate oraz pracownicy NFZ.

Statystyki dotyczące zachorowań na raka jąder są niepokojące. Każdego roku w Polsce diagnozuje się go u około 1.200 mężczyzn, a około 100 z nich umiera. Największa liczba przypadków przypada na trzecią i czwartą dekadę życia. Dlatego tak ważne jest podejmowanie dyskusji na ten temat, szczególnie w listopadzie, kiedy to łamane są pewne tabu związane z męskim zdrowiem.

Akcja „Bądź jak Mistrz Karate – bierz RAKA na klatę!” odbyła się w czwartek i była skierowana przede wszystkim do uczniów klas VII i VIII. Spotkanie miało na celu przekazanie młodym ludziom ważnych informacji dotyczących zdrowia mężczyzn. Uczestnicy mieli również możliwość samodzielnego przeprowadzenia badania jąder na specjalnym fantomie.

Joanna Branicka, rzecznik Lubuskiego NFZ, podkreśla, że świadomość zdrowotna powinna być budowana już od najmłodszych lat. To właśnie dlatego organizowane są takie akcje profilaktyczne jak ta, zrealizowana we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 14.