Pogromcy Bazgrołów ozdobią budynek poczty. Dołącz się!

Wielu z nas denerwują bazgroły, malunki, czy napisy na budynkach, zwłaszcza na nowych lub zabytkowych elewacjach. Pogromcy Bazgrołów postanowili w końcu coś z tym zrobić. To grupa ludzi, która wierzy i chce żyć bez malowideł na budynkach, jednocześnie zapraszają wszystkich podobnie myślących zielonogórzan do akcji.

Czyszczenie poczty

Dziewiątego października o godzinie 12.00 Pogromcy Bazgrołów wraz z innymi mieszkańcami Zielonej Góry podjęli się oczyszczenia budynku Poczty przy Waryńskiego 1 z wszelkich napisów i mazów. Wszelkie materiały potrzebne do przywrócenia elewacji blasku zostały zapewnione przez firmę Fast Chemia Budowlana.

Pogromcy Bazgrołów wszelkich!

Inicjatywa Pogromców Bazgrołów działa już od trzech lat, w tym czasie udało się oczyścić aż 50 budynków w Zielonej Górze. Nie chodzi oczywiście o artystyczne graffiti, a o wulgarne, często obraźliwe i obsceniczne lub takie, gdzie obserwator zastanawia się, co artysta miał na myśli? Inicjatywa ma też na celu zwalczanie nienawiści. Jak sami piszą na swojej stronie, stawiają czoło barbarzyńcom i obszczymurkom, który zostawiają na murach bohomazy, swastyki, czy antysemickie i rasistowskie napisy. Zależy im na czystych i pięknych budynkach, które nie potrzebują tego typu ozdób.

Przeciw wandalom

Zjawisko wandalizmu jest niestety powszechne w wielu miastach w Polsce, dotyczy to również Zielonej Góry. Dochodzi nie tylko do niszczenia mienia, ale również szerzenia treści i obrazów, które nie powinny funkcjonować w przestrzeni publicznej w cywilizowanym kraju. Pogromcy angażują w swoje akcje mieszkańców, którzy mają dość dewastowania ich miasta. Organizują zbiórki farb, oraz współpracują z przedsiębiorcami oraz artystami, aby sprawiać, że przestrzeń publiczna stanie się piękniejsza i schludniejsza.

Zgłoś bazgrola

Fundacja zachęca do brania odpowiedzialności za swoją przestrzeń publiczną i zgłaszania budynków i miejsc ze swojego miasta, które wymagają opieki i oczyszczenia. Na stronie znajduje się formularz, gdzie możemy zgłosić niechciane bazgroły na elewacji. Do zgłoszenia należy dołączyć zdjęcie.