Pionierska inwestycja w Zielonej Górze: Elektryczne autobusy na ulicach miasta

Zielona Góra stawia na ekomobilność, stając się pionierem w dziedzinie transportu miejskiego opartego na energii elektrycznej. Pojazdy zasilane prądem są coraz częstszym widokiem na jej ulicach. Mieszkańcy miasta z niecierpliwością oczekują na wprowadzenie do eksploatacji nowych, niewielkich autobusów. Szczegółowy rozkład jazdy tych pojazdów można znaleźć w galerii zdjęć na naszym portalu.

Na łamach naszego serwisu wielokrotnie opisywaliśmy postęp tej innowacyjnej inwestycji w Zielonej Górze. W lutym 2023 r. podpisano umowę zakupu kolejnych autobusów elektrycznych, które mają zasilać flotę zielonogórskiego komunikatora miejskiego. Pierwotnie planowano, że pojazdy te staną się dostępne dla mieszkańców już podczas Winobrania 2023, jednak termin ten uległ przesunięciu.

W odpowiedzi na nasze zapytanie dotyczące nowych minibusików, Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze poinformował nas we wrześniu o zmianie planów. Wykonawca, który miał dostarczyć pojazdy do końca września, zobowiązał się pierwotnie do zrealizowania umowy już w sierpniu. Nieoczekiwane trzęsienie ziemi w Turcji, gdzie produkowane są te autobusy, spowodowało jednak opóźnienie. Wykonawca wystąpił o zmianę terminu dostawy na 30 listopada 2023 r. Obecnie kwestia ta jest analizowana pod kątem prawnym, a MZK przygotowuje aneks do umowy – powiedział Robert Karwacki, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji.