Oficjalne otwarcie odnowionego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze

Przez cały rok trwała modernizacja budynku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, położonego w Zielonej Górze. Uroczyste otwarcie zmodernizowanej placówki miało miejsce w piątek, 9 lutego. Na ceremonii nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz oraz personelu zainteresowanej jednostki.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze świętowało swoje oficjalne otwarcie 9 lutego, po roku intensywnych prac remontowych. Pomimo że zewnętrzna bryła 70-letniego budynku została zachowana, to jego wnętrza przeszły gruntowną metamorfozę. Wewnątrz teraz królują barwne detale, wygodne fotele oraz najnowszy sprzęt medyczny. Co więcej, stworzono specjalną, zamkniętą przestrzeń do odpoczynku dla pacjentów. Znacznie poprawiła się również komunikacja na potrzeby oddających krew. Głównym celem inicjatorów przedsięwzięcia było odejście od szpitalnej atmosfery. Dodatkowo, trzykondygnacyjny budynek został wyposażony w sprzęt, który przyspiesza proces wykonywania badań.

Nie sposób nie wspomnieć o Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej Dawców działającej w ramach Centrum. Jak mówi Elżbieta Rusińska, Kierownik Pracowni, dysponują dwoma pokojami – jeden z nich służy do wykonania badań za pomocą metod automatycznych, drugi natomiast jest przystosowany do badań manualnych. Pracownia zajmuje się, między innymi, oznaczaniem grup krwi, przeciwciał odpornościowych oraz antygenów krwinek czerwonych. Mgr Rusińska podkreśla, że prowadzą pełną diagnostykę od początku procesu oddawania krwi przez dawcę – jak informuje portal Eska Zielona Góra News.